• Meet the MYP Teachers
     
    Boyce Middle School
    Teacher Name
    Level & Grade
    Class Name
    Kristen Cilli
     
    Beth Harris
     
    Julie Mauder
     
    Sam Gallaher
    Level Zero
    Grade Five
    Language & Literature
    Steve Nicklas
     
    Gary McCullough
    Level Zero
    Grade Five
    Science
    Chrissy Caragein  
     
    Patrick Jones
    Level Zero
    Grade Five
    Individuals & Societies
    Matt Dudley
     
    Krisanne Schaffer
     
    Carol Brinkhoff
     
    Megan Loughran
    Level Zero
    Grade Five
    Mathematics
    Ashley Thomas
     
    Sherri Garvey
     
    Erin Baxter
     
    Kaitlin Boltz
    Level One
    Grade Six
    Language & Literature
    William Gehrlein
     
    Rob Sully
    Level One
    Grade Six
    Individuals & Societies
    Kevin Clark
     
    Dawn Yoder
    Level One
    Grade Six
    Science
    Justin Gremba
     
    Mark Goelz
     
    Ray Gombar
     
    Michelle Hamel
    Level One
    Grade Six
    Mathematics
    Vivian Criner
    Levels One
    Grade Six
    Technology/FACS
    Jennifer Schetley
    Levels Zero & One
    Grades Five & Six
    Music
    Matt Henderson
    Levels Zero & One
    Grades Five & Six
    Technology
    Denny Stocke
    Levels Zero & One
    Grades Five & Six
    Art
    Denise Galloway
    Levels Zero & One
    Grades Five & Six
    Language Acquisition Spanish
    Angela Tena
    Levels Zero & One
    Grades Five & Six
    Language Acquisition French
    Lauren Kluckman
    Level Zero & One
    Grade Five & Six
    Language Acquisition German
    Dana Mellinger
    Levels Zero & One
    Grades Five & Six
    Physical
    Education
    Peter Serio
    Levels Zero & One
    Grades Five & Six
    Physical Education               
    Vicki Cayuela   
    Levels Zero & One
    Grades Five & Six
    Guidance
    Amy Antonio   
    Level One
    Grade Six
    Guidance
    Ginny Husak
    Levels Zero & One
    Grades Five & Six
    Technology/Library
     
    Fort Couch Middle School
     
    Teacher Name
    Level & Grade
    Class name
     
    Sarah Nettles
     
    Jessica Von Bloch
    Level Two
    Grade Seven
    Mathematics
     
    Richard Ali
     
    Ryan Duchi
     
    Yasmina Lagania
    Level Three
    Grade Eight
    Mathematics
     
    Cheryl Leonard
     
    Erin Nanci
    Level Two
    Grade Seven
    Language & Literature  
    Katie Calano
     
     
    Lakyn Lutton
    Level Three
    Grade Eight
    Language & Literature  
    Andrew Bowers
     
    Josh Tobin
    Level Two
    Grade Seven
    Individuals & Societies
     
    David Kyle
     
    Erin Lemon
     
    Steve Levine
     
     
    Level Three
    Grade Eight
    Individuals & Societies  
    Mike Barringer
     
     
    Patrick Corr
    Level Two
    Grade Seven
    Science
     
    Caren Falascino
     
    Lisa Giannuzi
     
    Yasmina Lagania
     
     
    Level Three
    Grade Eight
    Science
     
    Thomas Hunsberger
    Levels Two & Three
    Grades Seven & Eight
    Music
     
    Ed Brewer
    Levels Two & Three
    Grades Seven & Eight
    Technology
     
    Josh Criswell
    Levels Two & Three
    Grades Seven & Eight
    Art
     
    Carolyn Cusick
    Levels Two & Three
    Grades Seven & Eight
    Technology
     
    Maria Marchionna
     
    Levels Two & Three
    Grades Seven & Eight
    Language Acquisition Spanish
     
    Marc-André Clermont
     
    Anne-Marie Ganster
    Levels Two & Three
    Grades Seven & Eight
    Language Acquisition French
     
    Kristin Weaver
    Levels Two & Three
    Grades Seven & Eight
    Language Acquisition German  
    Garrett Beard
    Levels Two & Three
    Grades Seven & Eight
    Physical Education
     
    Lisa Cain
    Levels Two & Three
    Grade Seven & Eight
    Physical Education
     
    Lauren Madia
    Level Two
    Grade Seven
    Guidance
     
    Jace Palmer
    Level Three
    Grade Eigh
    Guidance  
    Mary Grace Kelly
    Levels Two & Three
    Grades Seven & Eight
    Technology/Library
     
     
    Upper St. Clair High School
    Teacher Name(s)
    Level & Grade
    Class name
    Lynne Kopaz
    Level Four, Grade 9
    MYP Spanish 2
    Hanna Rennhoff
    Level Four, Grade 9
    MYP German 2
    Marc-André Clermont
    Level Four, Grade 9
    MYP French 2
    Ron Sivillo
    Level Four, Grade 9
    MYP Honors Civics/
    Geography
    Ron Sivillo
    Level Four, Grade 9
    MYP Civics/Geography
    Caty DeWalt
    Level Four, Grade 9
    MYP Honors English 9
    Caty DeWalt & Dave Watson
    Level Four, Grade 9
    MYP English 9
    Laura Carlino
    Level Four, Grade 9
    MYP Honors Biology 
    Laura Carlino
    Level Four, Grade 9 MYP Biology 
    Betsy Hess &
    Shawn Morton
    Level Four, Grade 9
    MYP Wellness Education 9
    Chad Erbrecht  
    Level Four, Grade 9
    MYP Geometry & Honors Geometry
         
         
    Keith Froelich
    Level Four, Grade 9
    Arts
    Technology
    Erika Valentine
    Level Four, Grade 9
    Arts
    Robyn Smigel
    Level Four, Grade 9
    Arts
    Fred Peskorski
    Level Four, Grade 9
    Technology
    TBD
    Level Four, Grade 9
    Technology
    Don Pickell
    Level Four, Grade 9
    Concert Band,
    Wind Ensemble,
    Marching Band, Guitar
    Sara Shoemaker
    Level Four, Grade 9
    Orchestra
    Lorraine Milovac
    Level Four, Grade 9
    Men's Ensemble,
    Women's Chorus, & AP Music Theory
    Glenn Wayland         
    Level Four, Grade 9
    Jazz Ensemble                       
         
    Joanna Darakos & Kelly Lee
    Level Five, Grade 10
    MYP Spanish 3
    Bethany Wolf
    Level Five, Grade 10
    MYP French 3
    Hanna Rennhoff
    Level Five, Grade 10
    MYP German 3
    Leah Humes
    Level Five, Grade 10
    <divalign="left">
    MYP World History
    Matt Martocci
    Level Five, Grade 10
    MYP Honors World History
    Sarah Susa & Melissa Tungate
    Level Five, Grade 10
    MYP Honors English 10
    Sarah Susa
    Level Five, Grade 10
    MYP English 10
    Laura Marks
    Level Five, Grade 10
    MYP Honors Chemistry
    Tracey Vacco & Russ Hoburg
    Level Five, Grade 10 MYP Chemistry
    Tim Robbins Level Five, Grade 10 MYP Wellness Education
    Melissa Hughes      Level Five, Grade 10 MYP Honors Algebra II
    Bryan Bennett & Melissa Hughes Level Five, Grade 10 MYP Algebra II
    Erika Valentine Level Five, Grade 10 Arts
    Robyn Smigel Level Five, Grade 10 Arts
    Fred Peskorski
    Level Five, Grade 10 Technology
    Steve Stroyne
    Level Five, Grade 10 Technology
    Keith Froelich
    Level Five, Grade 10
    Arts
    Technology
    Don Pickell Level Five, Grade 10 Wind Symphony, Wind Ensemble,
    Guitar
    Sara Shoemaker Level Five, Grade 10 Orchestra
    Lorraine Milovac Level Five, Grade 10 Pantheon Choir, Clarion Choir, AP Music Theory
    Glenn Wayland
    Level Five, Grade 10
    Jazz Band
Last Modified on Tuesday at 9:59 AM