• May 22, 2024

    USCHS students honored at Awards Night 

    High School CrestUpper St. Clair High School recognized and celebrated numerous students with honors, awards and scholarships during the school’s annual Awards Night. The event was held on Tuesday, May 21, 2024, in the high school theater.

    The following students were recognized:

    • Chick Evans Scholarship for Caddies: Luana Silvestre Cesar
    • DeBlassio Future Educator Scholarship: Grace Larsen
    • Ellie Levine Memorial Award: Carolina Gomes
    • Global Fluency Certificate: Ilyada Budak, Melodi Caliskan, Natalie Campagna, Luana Cesar, Maeryn Mannix and Lauren Welch
    • James Bennett Scholarship: Anna Makoul
    • Joseph F. Argiro Science Award: Lydia Rhodes
    • Joseph L. Moscov Memorial Award: Nate Grabowski
    • Judge Arnoni Leadership in Action Scholarship: Julia Cedar
    • Outstanding Senior Athletes: Ronan Gibbons and Kaitlyn Connors
    • Paul Harris Award - USC-Bethel Park Evening Rotary Club: Grace Myers
    • Paul Wildenhain Memorial Scholarship: Leah Levine
    • Pride of the Panthers Award: Maeryn Mannix
    • Service Above Self USC – Bethel Park, Breakfast Rotary: Luke McDonough
    • Sharon Popp Memorial Award: Reese Roeschenthaler
    • Sivaram & Revathi Krishnan USC Scholarship: Marianna Paradise
    • Society of Women Engineers Awards:  Senior – Emily Neiberg; Junior – Maya Guizzi; Sophomore – Medha Misra
    • Spirit of the Community Scholarship: Anna Makoul
    • STEAM Innovation Scholarship, established by the Stroyne family:  Rohit Sattuluri
    • Student of the Year Awards:  Senior – Sam Levine; Junior – Ryan LaRocco; Sophomore – Kaia Petrick; Freshman – Owen Fick
    • Superintendent Academic Achievement Award: Jacob Artnak, Michael Cardello, Laura Decker, Caelyn Gollinger, Grace Larsen, Samuel Levine, Anna Snyder and Aiden Volosin
    • Teresa Fox Memorial Scholarship
      • Student Pursuing a Degree in Special Education: Carolina Gomes
      • Student Who has Overcome a Learning Challenge: Lindsay McKenney
    • T.J. White Scholarship: Colin Liang
    • Thomas Harshman Memorial Scholarship:  Luke McDonough
    • Trib Total Media Outstanding Young Citizen Gold Medal: Isaac Bernstein
    • USC Education Association Scholarship: Leah Levine
    • University Book Awards
      • Brandeis University – Frankie Dubreil
      • Chatham University, Rachel Carson Healthy Planet – Ezra Zahalsky
      • Harvard University – Addison Fitzgerald
      • Johns Hopkins University – John (Owen) Bell
      • Princeton University – Ishaan Sharma
      • Rensselaer – Opal Miller
      • RIT, Business & Leadership – Meredith Rhodes
      • RIT, Computing – Ian Dvorin
      • RIT, Art & Design – Jacob Higgs
      • RIT, Women in STEM – Maya Guizzi
      • RIT, Humanities & Social Sciences – Noor El Nokali
      • RIT, Science & Math – Kesahi Mathanachandran
      • Tulane University – Cassidy Guarino
      • University of Pennsylvania – Jamie Barrett
      • University of Virginia, Jefferson – Kriti Gupta
      • William & Mary, Leadership – John Rainone
      • Yale University – Anna Engelman